ישיבת מחניים

ישיבת או"ת מחנים מבקשת לימוד תורה ברמה גבוהה, מתוך הבנה שדבר ה' מתבטא בעולם הן דרך הכתובים והן דרך המציאות. הקשבה אליהם, בצירוף פיתוח רגשי מעמיק, אישי וקבוצתי, יסייעו לתלמידנו לצמוח לאנשי תורה ועבודת ה' בכל אשר יפנו.

כל מה שרציתם לדעת עלינו!​

- בית מדרש -

הלימוד אצלנו מבוסס על הרעיון הבסיסי של הכרת ארון הספרים היהודי לדורותיו, מימי משה רבנו ועד ימינו, תוך הבנה שדבר ה' מוצא את דרכו אלינו דרך התורה שבכתב והתורה שבעל-פה. הדבר מבוסס על לימוד עצמי, מתוך שאיפה שתלמיד יקנה גם את כלי הלמידה ולא רק את הידע, ויוכל לעמוד בכוחות עצמו ולהתפתח בדרך שיבחר בה.

לימוד סוגיות בגמרא עיון מהווה את התשתית המשותפת של בית המדרש, ומתאפיין ברוחב ובעומק: ברוחב אנו נתחיל משורשי הסוגיה הקודמים לתלמודים – פסוקי המקרא והמקורות התנאיים (משנה, תוספתא ומדרשי הלכה), ואחרי לימוד מדוקדק של הסוגיה בגמרא ומקבילותיה, נמשיך לראשונים, אחרונים ופוסקי ההלכה. בעומק נקשיב לסברות השונות שעלו לאורך הדורות, נדון בטיבם ובאופיים, ונחפש הקשרים וחילוקים.

יסודות הלימוד פונים לסוגיות הגמרא והמסורת הלמדנית תוך שאלות עומק ורצון לרדת לעומקן של סברות. רבים מהשיעורים חותרים להאיר את מציאות חיינו מתוך התורה ולבנות את הגשרים בין העתיק לחדש, ובין הפרט לכלל.

לצורך ההעמקה ניעזר בכלים מגוונים מתחומים שונים שיסייעו לנו, כולל עולם המחקר המודרני (פילולוגיה, היסטוריה, ארכיאולוגיה ועוד), ומקורות מחוכמת העמים. תפילתנו שבכך ניצור קומת אדם שלמה בעל ידיעות רחבות, שיודע להתאים את האורות של הקודש לכלים של החול.

יש מגוון רמי"ם המלמדים לפי אופיים ובית גידולם. יש הנמשכים להמשגות בעזרת אחרונים, יש המעדיפים ניתוחים טקסטואליים ספרותיים, ויש הנוטים ללימוד אליבא דהלכתא. אופיה של כל סוגיה וסוגיה תגזור גם היא התייחסות משלה. מכנה משותף לכל הרמי"ם הוא השילוב בין עולם תורה מעמיק לרוחב אופקים ורב-תחומיות.

שני סדרי גמרא – עיון בבוקר ובקיאות בערב. סדר צהריים לימוד חופשי, עם מגוון גדול של שיעורים מכלל התחומים – תנ"ך והלכה, מחשבת ראשונים וקבלה, חסידות והרב קוק, ועוד.

בתוך כך משולבים גם מספר קורסי מבוא לידע כללי – פסיכולוגיה, היסטוריה, כלכלה, פילוסופיה, מדעי המדינה ועוד.

מפגשים נוספים נערכים בשעות הערב המאוחרות (אחרי סדר בקיאות) – מפגש עם הר"מ, אירוח בבית אברך לשיחה ולימוד, ועוד.

להורדת סדר יום >> לחצו כאן

תורה, עולם ותיקון

מעבר הירדן הסמוך למחנים, מסמל את נקודת המעבר, את הגשר בין תרבויות, עמים, זמנים, דורות. מחנים הוא המקום בו צריך כל עברי למצוא את עצמו – תמיד במעבר.
ישיבת מחנים רוצה לצעוד על הגשר בין עולמות הרוח והמחשבה, בין עולם שמרני לעולם של חידוש, בין הלכה לחוק, בין יחיד ליחד. יהיה זה לעיתים גשר של סינתזה, לעיתים גשר שעליו מתחולל מאבק, אך תמיד יהיה זה מקום מתחדש, מעניק פרשנות, בונה כלים שבורים.
ישיבה אינה מקום ליברלי, אך גם לא שמרני וקופא על השמרים, היא מקום של בקשת האמת. אנו רוצים לברר רעיונות ללא מורא, להילחם בפחד מלשאול שאלות או להעמיד אמונה במבחן, אך כל זאת מתוך ענווה וכפיפות ליראת אלוהים ולאמונת חכמים.
אנו חפצים לחדש בהלכה, לחדש בהלכות משפחה ובהלכות קהילה, הלכות שנוסדו ונתחדשו בגלות וחסר האומץ לחדש בהן. אנו רוצים לסייע בבניית חברה צודקת ומוסרית, ללמוד וללמד הלכות ציבור, להיות הקול הקורא של ההלכה אל עבר עם ישראל כולו.

- חברה אוירה -

הישיבה בגודל בינוני, ומתקיימת בה אווירה אינטימית ומשפחתית בין כל הגילאים והקבוצות, ובין התלמידים לצוות המלמדים. הלימוד רציני ותובעני, ויחד עם זאת יש שמחה פשוטה וטבעית בבית המדרש ומחוצה לו.

הטישים (עונגי-שבת) וההתוועדויות הם של כל הישיבה יחד, וחברויות רבות נרקמות בין שיעורים שונים.

יש שכבה גדולה של אברכים ובוגרים שלומדים יום יום בישיבה וגרים בישיבה ומלווים את התלמידים, בחברותות, אירוח בבתים, וליווי אישי ורוחני.

לעולם הניגון בישיבה מקום מיוחד ונלמדים מסורות ניגון עשירות. עונגי השבת וההתוועדויות מתקיימים בחוג כל בני הישיבה. 

לתלמידים בוגרים המבקשים אמונה וקרבת אלוהים, שנותנים אמון בפוטנציאל הטמון באדם, בראש ובראשונה בעצמם. שאינם מהססים לשאול שאלות, אך פתוחים לשמוע תשובות מסוגים שונים. תלמידים המבקשים ללמוד גמרא ברמה גבוהה ומעמיקה, ומתעניינים בתחומים נוספים – רעיוניים ואקטואליים.

למי שסבור שבניית גשרים בין תורה לחיים היא קידוש ה' וחלק ממטרתו של בית מדרש ושל עובד ה'.

למי שמתקשה עם מגוון קולות שיכולים להפתיע ולאתגר את תפיסות עולמו.

למי שמחפש ישיבה גדולה מאוד.

כ-120 תלמידים בבית המדרש, ו-40 נוספים במסגרות צבאיות.

- צבא -

ישיבת מחנים עובדת במסגרת "הסדר החדש" המאפשר גם אפשרות לשירות הסדר וגם אפשרות להתמיין לכל היחידות המובחרות של הצבא – בקרבי וביחידות המודיעין.

מסלול זה מאפשר לכל אחד לבחור את הדרך הגדולה בה יוכל לתרום ולהיתרם באופן המשמעותי ביותר.

רוב מוחלט של התלמידים לומדים בישיבה כשנה וחצי עד שנתיים לפני השירות הצבאי.

חלק גדול מן התלמידים מתגייסים ליחידות משמעותיות בצבא לשירות מלא. לאחר השירות רבים חוזרים לתכנית בוגרי צבא.

הסיירת התורנית שחפצה נפשה בלימוד תורה ארוך-טווח מתגייסים לשירות 'הסדר' וחוזרים לפרק שני בישיבה לשיעורים הגבוהים ולבית המדרש הגבוה למחשבה.

אנו מכינים את תלמידנו לחיי תורה ומצוות בכל אשר יפנו, והצבא בתוך זה.

באופן ספציפי אחרי חנוכה של שיעור ב' מתקיימות סדרות שיעורים לקראת הגיוס המתמקדות בהלכה ובהתמודדויות נוספות המיוחדות לצבא.

אנו רואים בקשר עם החיילים חלק מהותי מהישיבה. החיילים מקבלים סרטון פ"ש שבועי, עדכונים שוטפים מבית המדרש, חבילות עם דברי תורה וצ'ופרים, וביקורים.

מתוך הקשר החם בין הישיבה לתלמידים רבים מחיילנו מקפידים לבקר לעיתים תכופות בישיבה כאשר יש להם ימי חופש מהצבא.

- תנאים פיזיים -

בגוש עציון, בכניסה למגדל עוז (צמוד לשער הדרומי של אפרת).

הנוף והאוויר של הרי גוש עציון פותחים את הריאות ואת הנשמה לעבודת ה' של אוויר פסגות.

בית המדרש גדול ומרווח. בקרוב נחנוך ספרייה החדשה, כיתות נוספות, מקווה (!) וחדר כושר. הפנימיות נעימות ורחבות ידיים, והארוחות טעימות ומשביעות.

- הכנה לחיים -

יש לנו תוכנית בוגר"צ רצינית, מיוחדת ומגוונת. הקבוצה מורכבת מתלמידים שחזרו אחרי שרות מקוצר, תלמידים שחזרו אחרי שירות מלא, ותלמידי ישיבות אחרות שעוברים אלינו אחרי הצבא. התלמידים בוחרים במסלול אחד או שניים מהאפשרויות הבאות.

>> גמרא עיון: בהובלת הרב ברוך קהת. לימוד יסודי, תובעני ומעמיק.
>> בית מדרש גבוה למחשבה: בהובלת הרב אהוביה גורן – המחשבה היהודית לדורותיה, לרוחב ולעומק.
>> כולל הלכה: בהובלת הרב יהושע רייך והרב שראל רוזנבלט – לאורך השנים זכינו לבוגרים רבים שהוסמכו כרבנים אחרי שעברו את כל מבחני הרבנות.
>> כולל רבנות חו"ל (אחרי שיעור ה'): בהובלת הרב בעז פש – לימוד הלכה תמציתי ופרקטי. תוך שנתיים עוברים התלמידים על כלל הנושאים המעשיים בשולחן-ערוך, ובסופם הם ממלאים תפקידי רבנות-קהילה בחו"ל.

הישיבה היא קריה חינוכית שרוב ככל תושביה קשורים אליה באופן הדוק. תלמידים, אברכים ועובדים נוספים גרים במקום ומהווים חלק מהאווירה המשפחתית האינטימית אצלנו.

- צוות -

ראש הישיבה הוא הרב שלמה וילק. משמש כרב קהילה בירושלים, ובעבר כראש בית המדרש של התיכון התורני "אור תורה דרך אבות" באפרת, בוגר ישיבת ההסדר קרני שומרון, רב צבאי במילואים והוסמך לרבנות ע"י הרה"ר לישראל. הרב וילק למד בכולל הדיינות של מכון אריאל והוא בוגר תואר ראשון ושני מאוניברסיטת בר אילן, וכן תכנית השלמה במחשבת ישראל ופילוסופיה באוניברסיטה העברית. נשוי לפרופ' שושנה, רופאה בכירה במחלקה להמטו/אונקולוגיה של ילדים ואב לחמישה. חבר וועדת האתיקה של ארגון רופאי פוריות (איל"ה), ויועץ מדיה לקרנות קולנוע.

הרמי"ם מגיעים ממגוון מקומות וישיבות בהם למדו והשתלמו. חלק משמעותי מהם משמשים במקביל גם כרבני קהילות, מה שמחבר אותם לשטח כל הזמן.

יש עוד מגוון מלמדים שמגיעים להעביר שיעורים במשך השבוע בתחומים שונים ומגוונים.

לכל קבוצה יש גם חצר"מ או שניים, אברך/תלמיד בוגר שמתלווה לר"מ בהובלת השיעור.

אנו שייכים למוסדות אור-תורה סטון שייסד הרב שלמה ריסקין שליט"א, ויונקים מתורתו ורוחב דעתו, ומונהגים תחת ראש המוסדות הנוכחי, הרב כתריאל ברנדר שליט"א. שני הרבנים מגיעים מעת לעת לישיבה ומעבירים שיעורים בנושאים שונים.

גודלה של הישיבה ומספר התלמידים בכל שיעור מאפשר קשר אישי וקרוב. כל אנשי הצוות מכירים את כל התלמידים, וקשרים רבים נוצרים גם בין תלמידים לרמי"ם מקבוצות אחרות. כאמור, לכל קבוצה יש גם חצר"מ, וגם אברכי הכולל מצוותים לקבוצות קטנות של תלמידים ורוקמים איתם קשרים רוחניים ואישיים.

לפרטים והרשמה:

רמון זרם, אחראי שבו"שים: 052-7457057

לפרטים והרשמה:

רמון זרם, אחראי שבו"שים: 052-7457057

נבנה ע״י ותקין׳s בוטיק